Jak działa obroża antyszczekowa oraz jak jej używać?

Typowa obroża antyszczekowa dla małych lub większych psów działa na zasadzie wysyłania elektrostatycznych impulsów gdy pies zacznie hałasować. Niektóre z modeli zaczynają wysyłać silniejsze impulsy, gdy pies nie przestaje lub zaczyna szczekać głośniej.

W pewnym momencie pies zniechęca się do hałasowania, co jednocześnie może stanowić rodzaj tresury. Przed założeniem obroży antyszczekowej dla psa należy zapoznać się dokładnie z instrukcją obsługi, w której powinien się znaleźć opis dostosowania intensywności impulsu. 

Obecne badania wykazują, że jest to jeden ze skuteczniejszych sposobów oduczania psa szczekania i robienia hałasu. Szczególnie podczas nieobecności właściciela w domu. 

Jak pies reaguje na impulsy?

Pies prawdopodobnie nastroszy się i skieruje wzrok na obrożę. Po kilku wysłanych impulsach zwierzę powinno zrozumieć, że impuls jest wysyłany w momencie hałasowania co skutecznie odwiedzie psa od tego pomysłu.

Należy obserwować zachowanie psa, gdy zacznie on skakać lub uciekać jest to sygnał, że ustalony impuls elektrostatyczny jest za wysoki i należy go natychmiast zmniejszyć, aby nie powodować bólu u naszego pupila.

Podczas pierwszych prób dostosowania nie można zostawiać psa samego na dłuższy czas, ponieważ może to stanowić silny stres. Najlepiej zostać z psem podczas pierwszych paru założeń, aby odebrał to jako tresowanie, a nie karę.